Wyjście pod Pomnik Sanitariuszki

18 marca 1945 roku to bez wątpienia ważna data w historii Kołobrzegu. Uczniowie klas 1b, 2b i 3b  na zajęciach dowiedziały się co tego dnia tak naprawdę się wydarzyło. Poznały kilka faktów z historii naszego miasta .Wiedzą kim była   „Ewelina Nowak – dziewczyna z kołobrzeskiego Pomnika Sanitariuszki, zginęła w czasie walk 13 marca 1945 roku w Kołobrzegu. Została trafiona przez snajpera, kiedy próbowała nieść pomoc kolejnemu rannemu polskiemu żołnierzowi. Była szeregowcem ludowego Wojska Polskiego, sanitariuszką biorącą udział w walkach II wojny światowej. Z inicjatywy żołnierzy 14 Pułku Piechoty, pochowano ją z honorami wojskowymi dwa dni po śmierci. Miała zaledwie 20 lat.

Wiedzą ,że każdego roku 18 marca obchodzimy rocznicę wyzwolenia Kołobrzegu z rąk okupanta. Z tej też okazji  odwiedziły zapaliły znicze pod „Pomnikiem  Sanitariuszki” , który przypomina o historii naszego miasta.

informacja: K.Kutkowska