Szkoła Podstawowa nr 8 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza

Szkoła Podstawowa nr 8 im. kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza

78-100 Kołobrzeg

ul. Bogusława X 22

tel. 94 352 46 24

E-mail: sekretariat@sp8kg.pl

Wyzwolenie Kołobrzegu dobrą okazją do odwiedzenia Muzeum Oręża Polskiego przez uczniów klasy 3c

W ramach obchodów 76 rocznicy wyzwolenia Kołobrzegu uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 8 w dniach 18-19 marca uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej rozwijania zainteresowań patriotycznych naszą „małą ojczyzną” z udziałem przewodnika Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu- p. Piotra Leszmana.
Odbyliśmy podróż w czasie i poznaliśmy historię, dotyczącą ciężkich walk o Kołobrzeg. Rozpoczęliśmy od Quizu dotyczącego dziesięciu zgromadzonych przedmiotów, które musieliśmy rozpoznać i nazwać. Znalazły się tutaj czapki różnych służb mundurowych: oficerskiej, kolejarskiej, czołgisty, pocztowca. Poznaliśmy również magazynki pudełkowe na naboje, chorągiewkę, którą ustawia się przy minie przeciwpiechotnej lub przeciwpancernej, menażkę, manierkę, gąsienicę od czołgu, skrzynie na butelki i pojemniki na wodę.
Następnie udaliśmy się w miejsce, gdzie znajdowała się „czarodziejska skrzynia”. Przez minutę musieliśmy skupić uwagę i zapamiętać jak najwięcej przedmiotów, które się w niej ukryły.
Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy wystawę dotyczącą „Archeologii pól bitewnych”. Zobaczyliśmy mnóstwo zgromadzonych z wojny pamiątek, m.in. zdjęcia, dokumenty, nożyczki, szczoteczki do zębów, torby. Szczególnie utkwił nam w pamięci ostatni list Emilii Gierczak do swojej matki. Wiemy o tym, że Pomnik Sanitariuszki, znajdujący się w strefie uzdrowiskowej przedstawia autentyczną postać sanitariuszki- p. Eweliny Nowak, którą zobaczyliśmy na zdjęciu.
Chłopcom szczególnie przypadła do gustu bogata kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych. Uświadomiliśmy sobie jak bardzo podczas wojny zburzony był Kołobrzeg, oglądając makietę z latarnią morską.
Zachwyciła nas panorama beletrystyczna „Kołobrzeg 1945. Ostatni Bój” namalowana przez p. Stefana Gerbatowskiego i zgromadzone wokół niej eksponaty militarne. Oglądając ją mogliśmy wczuć się w sytuację, w której znaleźli się wyzwoliciele Kołobrzegu. Poznaliśmy wszystkie miejsca, gdzie toczyły się wyjątkowo ciężkie walki od 4 do 18 marca 1945 roku, umieszczono tam tablice pamiątkowe poświęcone żołnierzom I Armii WP.
Z zaciekawieniem obejrzeliśmy dioramę autorstwa Dariusza Brążkiewicza, która przedstawiała całkowite zburzenie latarni morskiej.
Na zakończenie dowiedzieliśmy się, że trzy dywizje brały udział w walkach o Kołobrzeg oraz, iż symboliczna ceremonia zaślubin z morzem odbyła się w Wenecji, zaś pierwsze zaślubny w Polsce były w Pucku, a 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu, w tym samym dniu, w którym został zdobyty. Uroczyście odczytaliśmy tekst ślubowania, które wypowiedział 43-letni artylerzysta Franciszek Niewidziajło rzucając pierścień w fale, takimi słowami:
„Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze”.
To bardzo pouczająca, warta polecenia lekcja patriotyczna, bogacąca wiedzę uczniów na temat historii Kołobrzegu podczas II wojny światowej.


Organizator lekcji muzealnych dla klas I-III: Grażyna Kordas
Tekst i zdjęcia: Grażyna Kordas, wychowawca klasy 3c