100 –LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI SZCZEGÓLNĄ OKAZJĄ DO WIZYTY UCZNIÓW KLAS I-III W MUZEUM ORĘŻA POLSKIEGO

W ramach tygodnia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas I-III ze szkoły Podstawowej nr 8  od 5 do 9 listopada uczestniczyli w patriotycznych lekcjach muzealnych.

Młodsi uczniowie dowiedzieli się, a starsi utrwalili  kto to jest patriota oraz co to jest „mała i duża Ojczyzna”,  na czym polegał  patriotyzm w dawnych czasach, a na czym polega obecnie i  w jaki sposób można go pokazać.

Następnie p. przewodnik omówił najważniejsze symbole narodowe oraz przypominał jak należy zachować się wobec nich.

Dzieci wyszukiwały symbole narodowe na przepięknej panoramie znajdującej się w Muzeum Oręża Polskiego- „Zdobycie Kołobrzegu”.

Później klasa została podzielona na dwa zespoły: jeden zespół otrzymał czerwony materiał, zaś drugi- biały. Zadaniem dzieci było wykonanie „żywej flagi” Polski, mając na uwadze fakt, by materiał nie dotknął ziemi.

Uczniowie pamiętali o zachowaniu odpowiedniej postawy podczas śpiewania hymnu i niesienia flagi.

Ogromną frajdą dla dzieci było oglądanie mundurów żołnierzy z różnych epok historycznych i zapoznanie z bronią, a zwłaszcza jej dotykanie. Nie mogli uwierzyć, że taki karabin ważył nawet do trzydziestu kilogramów. Przymierzali hełmy, berety. Oglądali menażkę.

To z pewnością była ciekawa lekcja, podczas której dzieci wzbogaciły i utrwaliły swoją wiedzę na temat niepodległości i patriotyzmu.

Wizytę w muzeum uczniowie klasy Ic połączyli z odwiedzeniem Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego podczas której zapoznani zostali z wybitnym Polakiem będącym symbolem odrodzenia Polski po latach niewoli. Następnie zapalili znicz i minutą ciszy uczcili jego pamięć. W drodze powrotnej do szkoły szukali oznak symboli związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.

Organizator lekcji muzealnych dla klas I-III: Grażyna Kordas

Tekst i zdjęcia: Grażyna Kordas