Debata Uczniowska pt. "Prawa Człowieka zaczynają się od Praw Dziecka"

Debata Uczniowska zorganizowana została w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 23 listopada 2018 r.  Jej głównym celem było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat przysługujących im Praw Dziecka oraz dokumentów o nich stanowiących i obowiązujących w Polsce, a także rozwijanie umiejętności wypowiadania się publicznie w sposób kulturalny i rzeczowy.

W debacie udział wzięli przedstawiciele klas VI i VII, natomiast dyskusji przyglądali się uczniowie klas V. Wydarzenie prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, uczennica klasy VI c Maja Przewłucka, która w przystępny sposób wprowadziła wszystkich uczniów do tematu, prezentując w skrócie najważniejsze dokumenety i Prawa Dziecka. Prelegenci przygotowywali się do debaty samodzielnie na podstawie materiałów przygotowanych przez opiekunki samorządu uczniowskiego.  Do udziału w debacie zaproszeni zostali specjaliści ze szkoły oraz psycholog pani Marta Ustianowska.

W pierwszej części debaty uczniowie samodzielnie omawiali przysługujące im prawa, wyjaśniali, w jaki sposób dzieci mogą  z nich korzystać i odpowiadali na pytania specjalistów oraz widowni. W drugiej części debaty rozgorzała dyskusja na temat tego, co robić w sytuacjach, gdy prawa dzieci nie są respektowane przez dorosłych. Uczniowie wykazali się świetną znajomością tematu i chętnie uczestniczyli w dyskusji. Debata zakończyła się krótkim podsumowaniem, które potwierdziło, że prawa człowieka są również prawami dziecka.