Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości klas I-III

W ramach 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas I-III od 5 do 9 listopada uczestniczyli w licznych przedsięwzięciach organizowanych  w szkole.

5 listopada (poniedziałek) oglądaliśmy prezentację multimedialną „Polskie Symbole Narodowe”. Odbył się również szkolny konkurs patriotyczny dla uczniów klas III.

We wtorek – 6 listopada każda z klas uczyła się piosenek patriotycznych: klasa I- „Moja Ojczyzna”, klasa II- „Płynie Wisła płynie...”, zaś klasa III- „Myślimy o Polsce”. Wszystkie klasy miały również za zadanie nauczyć się refrenu piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”, ale piosenka tak spodobała się uczniom, że opanowały całą. Przy okazji pracowały z mapą Polski, utrwalając najważniejsze miasta Polski przez które przepływa Wisła oraz zapoznając się z najważniejszymi zabytkami.

W środę wykonywaliśmy flagę, godło i zapis nutowy hymnu z kolorowych kuleczek bibuły. Nasze prace stanowiły dekorację korytarza na parterze.

W czwartek uczyliśmy się na pamięć wierszy  patriotycznych: klasa I-Powiewa flaga” Czesława Janczarskiego, klasa II- „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, a klasa III „Dzisiaj wielka jest rocznica 11 listopada” Ludwika Wiszniewskiego.

W piątek wykonywaliśmy kotyliony i o godz. 11.11 uczestniczyliśmy  w Rekordzie śpiewania czterech zwrotek hymnu dla Niepodległej, pamiętając  o zachowaniu właściwej postawy.

Poza tym wszystkie klasy I-III przez cały tydzień brały udział w lekcjach w Muzeum Oręża Polskiego, podczas których uczniowie utrwalili najważniejsze symbole narodowe, wykonywali „żywą flagę”. Zapoznani zostali z bronią. Mogli ją nawet wziąć do ręki!

Zwieńczeniem naszej  tygodniowej realizacji zamierzeń był udział w apelu, który odbył się 14 listopada. Wszyscy przyszli w tym dniu pięknie ubrani na galowo z kotylionami. Uczniowie z klasy Ic przygotowali montaż słowno-muzyczno- taneczny. Zatańczyli Krakowiaczka, przedstawili wiersz o Józefie Piłsudskim i zaśpiewali wzruszającą pieśń „Co to jest niepodległość?”. Później nastąpiła prezentacja wierszy i pieśni patriotycznych przez poszczególne klasy (poziomy). Odbyło się również ogłoszenie wyników szkolnego konkursu wiedzy patriotycznej „Polska Moja Ojczyzna” dla uczniów kl. III.

Realizacja zamierzeń związanych ze 100- leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała tygodniowa akcja integrująca uczniów klas I- III kształtująca postawy patriotyczne dzieci, rozwijająca poczucie tożsamości narodowej, kształtująca szacunek do własnego państwa i symboli narodowych, wzbudzająca zainteresowanie historią Polski.

Pomysłodawcą, organizatorem i koordynatorem tygodniowych przedsięwzięć z okazji  100-Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości uwieńczonego uroczystym apelem była Grażyna Kordas

Tekst i zdjęcia: Grażyna Kordas