Międzynarodowa wymiana uczniowska „Discover Friendschip 2018 – Odkrywamy przyjaźń”.

W dniach 14 – 17 maja uczniowie „ósemki” ponownie brali udział w międzynarodowej wymianie uczniowskiej z naszą szkołą partnerską Regionale Schule mit Grundschule z Zingst.

Spotkanie było kontynuacją udanej, trwającej od 2013 roku przyjaźni polsko-niemieckiej między obydwiema szkołami. Tym razem to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr8 w Kołobrzegu byli gospodarzami projektu. Celem spotkania było pogłębianie współpracy i przyjaźni między szkołami partnerskimi w Kołobrzegu i Zingst ( Meklemburg Vorpommern ) poprzez wspólną zabawę, naukę a także zajęcia projektowe i warsztaty mające na celu uświadomienie dzieciom ile podobieństw łączy nas jako mieszkańców terenów przygranicznych, mimo różnic kulturowych i językowych.

Trwająca 4 dni wymiana była dla uczniów doskonałą okazją do szlifowania nie tylko swoich umiejętności językowych, ale także możliwością pogłębiania swej wiedzy ekologiczno-przyrodniczej. W ramach projektu bowiem, dzieci wzięły również udział w warsztatach zorganizowanych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu, podczas których uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych polegających na przygotowywaniu preparatów i prowadzeniu obserwacji mikroskopowych . Podczas zajęć zdobywali też wiedzę o wpływie zanieczyszczeń na zagrożone gatunki zwierząt i sprawdzali swoje umiejętności poruszania się w terenie podczas wspólnego marszu na orientację.

Między zajęciami uczniowie partnerskich szkół integrowali się spędzając czas na wspólnych grach i zabawach, zwiedzaniu naszego pięknego miasta Kołobrzegu, które z dumą pokazywali niemieckim przyjaciołom w towarzystwie członków swych rodzin.

W czwartek 17 maja uczniowie naszej szkoły serdecznie pożegnali swoich niemieckich kolegów. Chociaż pożegnanie po tak wspaniale spędzonym czasie było smutne, dzieci z obydwu partnerskich szkół z radością patrzą w przyszłość, ponieważ już w przyszłym roku znowu spotkają się ze swoimi przyjaciółmi, tym razem w Zingst.

Projekt odbył się przy wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tekst: Marcin Ryttel
Zdjęcia: Jurgen Schneider