Dzień wody - warsztaty

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. Celem obchodów Światowego Dnia Wody jest podniesienie świadomości na temat znaczenia wody w codziennym życiu oraz zagrożeń jakie związane są z wyczerpaniem jej zasobów. Światowy Dzień Wody to dobra okazja, żeby przypomnieć sobie i utrwalić podstawowe nawyki dotyczące właściwego gospodarowania tym zasobem naturalnym.

W tym roku nasza szkoła również celebrowała to święto. Tego dnia uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zajęciach na temat dostępu do wody oraz sposobów jej pozyskiwania. Dzięki udziałowi w tej akcji uczniowie mają większą świadomość tego, że nie wszyscy ludzie na świecie mają dostęp do bezpiecznej wody pitnej, że jej zasoby są ograniczone, a oszczędzanie wody to tylko jedno z globalnych wyzwań wodnych.

Uczniowie naszej szkoły łącząc zabawę z nauką podczas tradycyjnej zabawy poszerzali swoją wiedzę na ten temat. Wspólnie rozmawialiśmy o znaczeniu wody w przyrodzie, sposobach na jej oszczędzanie. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczący tej tematyki.

Po takim dniu dzieci wiedzą, że woda spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim jest głównym składnikiem organizmu i może stanowić 45-75% masy ciała. Będąc prawie idealnym rozpuszczalnikiem, woda stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych, jakie przebiegają w organizmie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, mieli możliwość obserwacji doświadczeń z wodą. Dyskutowali w grupach o znaczeniu wody dla ludzi, zwierząt i roślin, mieli okazję utrwalenia wiadomości na temat obiegu wody w przyrodzie.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie właściwości ma woda, co można w niej rozpuścić, jak smakuje oraz w jaki sposób można zmienić jej kolor. Przeprowadzali różne eksperymenty badawcze między innymi: wędrująca woda, z bańkami mydlanymi, z gasnącą świeczką, z bandażem na butelce.

Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły poprzez powyższe działania przypomnieli sobie o tym, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa woda i że powinniśmy ją chronić, szanować oraz we właściwy sposób wykorzystywać. Na koniec każdy uczestnik otrzymał dyplom.

Iwona Kwaca-Gniza

Magdalena Bińkowska