Atom i jego budowa

Podstawowymi elementami, z których zbudowana jest materia, są atomy. Substancje tworzące świat materialny składają się z różnych atomów. Niewielkie rozmiary atomów nie pozwalają nam na oglądanie ich w sposób, w jaki przywykliśmy obserwować otaczający nas świat. Obecnie nie dysponujemy urządzeniami, które pozwalałyby nam swobodnie wnikać w głąb każdego rodzaju materii. Niemal do końca XIX wieku uważano, że atomy przypominają niewyobrażalnie małe i twarde jak kamień kulki. Dziś już wiemy, że atomy nie są jednorodne i niepodzielne. Okazuje się, że mają one złożoną wewnętrzną budowę. W środku każdego atomu, w samym jego centrum, znajduje się jądro atomowe. Poruszające się w różnych kierunkach z dużą szybkością ujemnie naładowane cząstki, zwane elektronami, tworzą chmurę elektronową. Samo jądro atomu ma również złożoną budowę. W jego skład wchodzą dodatnio naładowane cząstki nazywane protonami oraz cząstki pozbawione ładunku – neutrony. Protony i neutrony (czyli cząstki znajdujące się w jądrze) określa się jako nukleony. Każdy atom jest elektrycznie obojętną drobiną (nie jest obdarzony żadnym ładunkiem). W jego wnętrzu ładunki ujemne i dodatnie równoważą się. Oznacza to, że liczba protonów i elektronów w każdym atomie jest jednakowa.

Uczniowie klasy 7a i 7b wykonali modele atomów. Dzięki swojej pracy wiedzą ile powłok elektronowych może mieć dany pierwiastek, na których krąży odpowiednia ilość elektronów ujemnie naładowanych. Dowiedzieli się, że w samym centrum atomu znajduje się jądro atomowe w skład, którego wchodzą dodatnio naładowane protony i elektrycznie obojętne neutrony.