Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał Nie ma dzieci – są ludzie. Od tego czasu zarówno w Polsce jak i na świecie wiele się zmieniło w podejściu do dzieci, jednak prawa dziecka w dalszym ciągu nie są w pełni respektowane. Często uzależnia się to  od wypełniania przez dzieci obowiązków.

We wtorek 20 listopada 2018 obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Głównym celem wydarzenia było uświadomienie dzieciom, że posiadają one szereg praw, do których przestrzegania i realizacji zobowiązane są wszystkie osoby dorosłe. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali krótki happening, którego celem było przypomnienie najważniejszych praw dziecka oraz dokumentów, które te prawa określają, instytucji, które zajmują się ochroną praw dziecka oraz co zrobić w sytuacji, gdy nie są one respektowane przez dorosłych. Wspólnie przygotowaliśmy tablicę informacyjną, a chętni uczniowie mogli wziąć udział w krótkim quizie dotyczącym praw dziecka.

Uczniowie przystąpili do międzynarodowej akcji #GoBlue, organizowanej przez Unicef.