Poszukiwacze smaków - rodzinny konkurs kulinarny dla uczniów z klas I-VIII

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym

przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

pt. „POSZUKIWACZE SMAKÓW”

Zadaniem ucznia jest poszukiwanie i zaprezentowanie rodzinnych produktów/potraw, które mogłyby zostać wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jeden uczestnik może przesłać do konkursu tylko jedno pisemne zgłoszenie, opisujące produkt/potrawę, sporządzone na formularzu stanowiącym załącznik regulaminu.

Zgłoszone do konkursu produkty/potrawy powinny być związane z kulinarnymi tradycjami rodzinnymi, pielęgnowanymi w rodzinach uczestników konkursu.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone tylko produkty/potrawy, które spełniają poniższe kryteria:

1) przepis i metody ich wytwarzania znane są w rodzinie uczestnika konkursu od co najmniej dwóch pokoleń;

2) są wytwarzane przez członków rodziny uczestnika konkursu w sposób ciągły lub okresowy (np. systematycznie lub z okazji różnych świąt, uroczystości);

3) są związane z tradycją, kulturą, czy pochodzeniem rodziny uczestnika konkursu.

Konkurs polega na opracowaniu pisemnego zgłoszenia formie papierowej, według załącznika nr 1 do regulaminu oraz zapisaniu go na elektronicznym nośniku danych.

Termin oddawania prac konkursowych mija z dniem 18 marca 2024. Prace można składać bezpośrednio u koordynatora konkursu, wychowawcy lub w sekretariacie szkoły.

Dołączenie oświadczeń, o których mowa w Regulaminie stanowi warunek konieczny zakwalifikowania uczestnika do konkursu.

„Poszukiwacze Smaków” to szansa na odnalezienie niezwykłych kulinariów z Pomorza Zachodniego. Region ma obecnie blisko 60 produktów tradycyjnych, które umieszczono na liście prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkursowe pozycje, które zostały wpisane na LPT to np.: pasztet z gęsi, śledzie po szczecińsku, hołubcie bielkowskie, kaziukowe serducha oraz zupa nic.

Szczegóły konkursu, w tym regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: https://wrir.wzp.pl/poszukiwacze-smakow  w zakładce „Poszukiwacze Smaków”

oraz szkolnego koordynatora k.pokorniecka@sp8kg.pl

Serdecznie zachęcamy do udziału!

szkolny koordynator: Kornelia Pokorniecka